Yunanistan O Askerleri Geri Vermeyi Reddetti !

Paylaş
 

Türkiye’nin komşusu olmasına rağmen yıllarca arasının pek iyi olmadığı net bir biçimde bilinen Yunanistan, kendisine sığınan darbeci askerleri geri vermeyi reddetti. Mahkeme kararı açıklanmasıyla Türkiye’de büyük bir şok etkisi daha yarattı.

YUNANİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE RET !

Türkiye hükümeti, 15 Temmuz sürecinin ardından darbecilerin yakalanması hususunda son derece hassas ve bu yüzden bu konuya büyük bir ağırlık gösteriyor. 15 Temmuz darbesi başarılı olamayınca bazı askerler Yunanistan gibi yabancı komşu ülkelere kaçtılar. Bu askerleri geri almak isteyen ve yargılamak isteyen Türkiye, Yunanistan tarafından büyük bir şok ile karşılaştı. Yunanistan, Türkiye’nin yargılamalarını adil bir biçimde gerçekleştirmediğini, bu yüzden de bu askerlerin yargılamalarını da taraflı bir şekilde yürüteceğini düşünüyor. Açıklanan gerekçe bu yönde. Yunanistan tarafından, hayatlarının Türkiye’de tehlikede olacağı ve adil yargılanmayacakları gerçekçesiyle Türkiye’nin talebi reddedildi.

HÜKÜMETTEN YOĞUN TEPKİ

Hükümet, Yunanistan ile Türkiye’nin birer NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden de birbirlerine yardım etmeleri gerektiğini düşünüyor ve bu yüzden Yunanistan’a kaçan o askerlerin geri verilmesini talep ediyor. Ancak Yunanistan tarafından bu talebin gerçekleştirilmemesi ve özellikle gerekçesinde geri adım atmaması hükümetin isteğini boşa çıkarıyor. Hükümet organlarınca yapılan açıklamalarda Yunanistan’ın yaptığının yanlış olduğu, o askerleri teslim etmesi gerektiği açıkça ifade ediliyor.

AMERİKA DA GERİ VERMEMİŞTİ 

Daha önce Yunanistan gibi Amerika da Türkiye’nin taleplerini geri çevirdi. FETÖ liderinin geri istenmesi üzerine ABD’den henüz olumlu bir yanıt alınamadı.

 

Bu yazı 3 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak