Türkiye’nin Kredi Notu Açıklandı!

Paylaş
 

Kredi Derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunu açıkladı. Standard & Poor’s açıklamasına göre Türkiye’nin kredi notu B+ olarak açıklandı. Bu not ‘’Durağan’’ anlamına geliyor.  

Uluslar Arası Kredi Derecelendirme kurumu, Türkiye’nin kredi görünümünü ve notunu teyit etti. Yapılan habere göre Türkiye’nin yabancı para cinsine göre kredi not B+ olarak teyit edildi. Bu Türkiye’nin kerdi notunun değişmediği anlamına gelmektedir. Ekonomistler Kredi Notunda herhangi bir değişiklik olmasını beklemiyordu. Yapılan açıklama ile bu durum teyit edilmiş oldu.

Uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notu ise BB- olarak açıklandı. Aynı zamanda Kısa vadeli yerel para birimi ve döviz cinsinden notu ise B olarak teyit edildi.  S&P 17 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin yabancı para cinsine göre durumunda yatırım yapılabilir seviyenin 4 kademe altında olan B+ olarak açıklamıştı. Bu not durağan anlamına geliyor.

Kredi Notu Yükselebilir!

Kurumun yaptığı açıklama Türkiye’nin finansal baskılar konusunda verdiği tepkilerin geçici olduğunu ifade etti. Kurum açıklamasının devamında Türkiye’nin notunun yükseleceğini belirtti. Cari açığın kapanması ve enflasyon oranlarının kontrol altına alınacak seviyeye çekilmesinin gerektiği vurgulandı.

Aynı zamanda ihtimaller arasında yer alan not indirimi için finansal büyüme performansının, kurumun beklentisi altında gerçekleşmesi ihtimaline dikkat çekildi. Son zamanlarda yaşanan ekonomik buhranların kısa süre içinde düzelmesi için dev adımların atıldığı da ifade edildi.

Bu yazı 2 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak