Türk akademisyenler Yapay Kan Üretti

Paylaş
 

Ankara Ve Çukurova üniversitelerinden bilim adamları , doğal kan yerine kullanılabilecek yapay kan üretimini başardı.

yapay-kan

Ankara üniversitesi ve Çukurova üniversitelerinde bilim insanları , 2016 yılından bu zamana kadar çalışmalarını tam gaz devam ettiriyordu. 2016 yılı şanslı gelmiş olmalı ki,  yapılan deneyler sonucunda yapay kan artık üretiliyor.

Çukurova Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre , Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya , Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya ve Ankara Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinde yapılan araştırmalarda bilim insanları , 4 yıldır yapılan çalışmalar sonucunda doğal kan yerine kullanılabilecek “biomalzeme” adı verilen yapay kan üretimine başlanıldı.

Prof. Dr. Nurten Dikmen , geliştirilen bu yapay kan ile , kanda oksijen taşıyan asıl moleküllü hemoglobinin ,manyetik nanopartiküllerin üzerine eklenmesiyle üretildiğini açıkladı. Nanoteknoloji temelli geliştirilen yapay kanın acil durumlarda hastaya uygulanacağını bildiren Prof. Dr. Nurten Dikmen , bu kanın yine aynı çalışma ekibince geliştirilen yöntemler ile , normale dönen hastadan atılacağını belirtti. Böylelikle yapay kan insan vücudunda bulunan doğal kan ile hiçbir şekilde karışmayacak

Dikmen ,  yapay kan üretiminde emeği geçen öğrencilerini ve katkı asğlayan bilim insanlarını da açıkladı. Yapay kan üretiminde , doktora öğrencisi Ümit yaşar , Anorganik Kimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Bilgehan Güzel ve doktora öğrencisi Fatma Ulusal ile Pınar Yılgör Huri’nin emeklerinden ötürü sonsuz teşekkür ettiğini belirtti.

Bu yazı 278 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak