Suriyeleriler İstediği Üniversiteye Sınavsız Girebiliyor Mu?

Paylaş
 

YÖK yaptığı açıklama ile Suriyeli mültecilerin istediği üniversiteye sınavsız girebileceği iddiasına yanıt verdi. Açıklamada, bu iddiaların doğru olmadığı ve Suriyeli mültecilerin istedikleri üniversiteye giremeyeceği yönünde ifadelere yer verildi.

YÖK, son zamanlara sosyal medya üzerinden YÖK’ün Suriyeli vatandaşları sınavsız olarak Türkiye’de istedikleri üniversiteye yerleşebilecekleri yönünde yapılan dedikodulara cevap verdi. Yapılan açıklamada, bunun tamamen asılsız olduğu ve maksatlı bir şekilde bu iddiaların ortaya atıldığı ifade edildi.

YÖK internet üzerinde yaptığı açıklamada bunların gerçek dışı ve maksatlı ifadeler olduğuna vurgu yaptı. Bu açıklamaların şu anki durumu yansıtmadığını ve YÖK’ün mültecilere böyle bir hak tanımadığı belirtildi. Bundan sonra da böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıklayan YÖK, sosyal medya üzerinden yapılan bu açıklamaların maksatlı olduğu yazdı.

”Bu Açıklamalar Tamamen Asılsız ve Maksatlı”

YÖK yaptığı açıklama da sadece resmi kanallar yolu ile yapılan açıklamaların ciddiye alınması gerektiğini ifade eti. Suriyeler hakkında ortaya atılan bu iddia, bir çok kesimin olumsuz tepkisini çekmişti. Bu açıklamanın yüreklere su serptiğini söyleyebiliriz.

Üniversiteye giriş sınavı hakkında yeni düzenlemelerin geleceği fakat bunun bu konu ile alakalı olmadığı belirtildi. Yeni açıklamaların çok kısa süre içinde resmi kanallar üzerinden yapılacağını ifade eden YÖK, ciddiye alınması gereken konuların bu şekilde takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu yazı 2 kere okundu.
Etiketler:
suriye üniversite
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir