Sigara İle Alkol Fiyatları Zamlandırılıyor

Paylaş
 

Açıklanan verilere göre sigara ve alkol fiyatlarına ciddi bir oranda vergilendirme geliyor.

2017 yılı için yapılan bütçe hazırlığı kapsamında devlet vergilendirmeleri arttırarak kalkınma yolunu tercih ediyor. Bilindiği üzere şu günlerde pek çok ürün zamlandırılmış vaziyette. Son olarak elimize ulaşan bilgilere göre sigara ve alkol fiyatlarında da ciddi bir artış söz konusu oldu.

Bu yıl alkole uguladığı zamlardan hedeflediği vergi gelirine ulaşamayan hükümet bundan sonraki dönemde yani 2017 yılı için yaklaşık 9 Milyar Türk Lirası kadar bir hedef belirledi. Bu hedefe ulaşmak için zam yoluna giden hükümet aynı zamanda sigaralardan da 2017 yılında 36.6 Milyar Türk Lirası gelir elde etmeyi amaçlıyor. Hükümet bu sayede 2017 yılında sigara ve alkollerden yaklaşık 45 Milyar Türk Lirası gelir elde etmeyi hedefliyor.

EN UCUZ SİGARA 8.50 TL OLABİLİR

Elimize ulaşan bilgiye göre gerçekleştirilecek zamdan sonra en ucuz sigara 8.50 TL olacakken en pahalı sigara ise 13 TL’yi geçecek.

KAÇAK ALKOL VE SİGARA KULLANIMI ARTIYOR

Bu yıl alkol ve sigara tüketiminde kaçak kullanımının ciddi bir oranda arttığı bilgisine ulaşıldı. Zaten hükümet tarafından açıklanan verilerde hedeflenen gelire ulaşılamadığı ifade edilmişti. Bunun sebebi olarak kaçak kullanımının artması gösteriliyor. Yeni zamlar ile birlikte de önümüzdeki süreçte maalesef kaçak alkol ve kaçak sigara tüketiminin daha da artacağını tahmin ediyoruz.

 

Bu yazı 1 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak