Mars seferi için geri sayım başladı

Paylaş
 

Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi , Astronotlarını uzun süreli Mars’a taşıması için tasarladığı Orion kapsülünün testlerini hayata geçirmeye başladı.

mars

2018 yılında sistemlerin sorunsuz çalışıp çalışmadığı denetlenmesi için Ay’a bir sefer düzenleyecek olan Orion kapsülü , ilk başlangıçta Nasa üssünde yapısal bir dizi testten geçmesi bekleniyor. Bu uzay yolculuğu daha az enerji ile uzun mesafeler kat etmek için tasarlandı. 4 ila 6 kişiyi barındıracak olan kapsül , tüm enerjisini güneş paralelinden aldığı için çok hafif bir işleyişi var.
mars
Mars’a iniş
Mars Atmosferi sürtünme ısısı oluşturacak kadar kalın fakat , MAV ve iniş takımı gibi dev bir aracın hızını azaltmak amacıyla paraşüt kullanılmayacak kadar ince bir yapıya sahiptir.
Zemine iniş ise , Şişme bir kalkan adında mav’ı ses hızına istinaden 2.5 ve 3 kat kadar yavaşlatıyor. Ardından ayrılıyor. Bundan sonra iniş modülünde füze motorları inişi tamamlıyor.
Yakıt üretimi ise,  MAV , ilk gidişte ki yük miktarını azaltmak adına dönüşte ihtiyacı kadar yakıtı yanında götürmeyecek. Yakıtı yanında götürmek yerine , Mars’ın %95 karbondioksitten oluşan atmosferinden sıvı oksijen yakıtı üretilmesi planlanıyor
Bu yazı 249 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak