Köpek Balığı Mucizesi ile Kanser Tarih Mi Oluyor ?

Paylaş
 

Büyük Beyaz Köpekbalığı; okyanusların en tehlikeli yırtıcılarından birisi olan bu yırtıcının bilim adamları tarafından genom haritası çıkarıldı. Bilim adamları tarafından çıkartılan genom haritası bir çok faydalı bilgileri ortaya çıkardı. Elde edilen kapsamlı genom haritası, yaraların iyileştirilmesi ve hızlı onarımını sağlayan özel mutasyonların elde edilebileceğini ortaya koydu. Bilim adamlarınca yapılan açıklamalar ışığında, söz konusu özellikle sadece hızlı iyileşme ve onarımı sağlamanın yanı sıra kanser oluşumuna da önleyebildiğini bildirdi.


Büyük beyaz köpek balığının tüm DNA zinciri, İngiltere’nin Nova Southeastern Üniversitesi (NSU), Denizlerimizi Kurtaralım Vakfına bağlı Köpekbalığı araştırma merkezi ile ABD’nin Cornell Üniversitesi ve Monterey Bay Akvaryumu iş birliğinde yapılan çalışma ile birlikte haritalandırıldı.


Üniversitelerde ki araştırmacılar, boyu 6 metre ve ağırlığı ise yaklaşık olarak 3 tona ulaşan büyük beyaz köpekbalıklarının, genomlarındaki yaraların hızlı iyileştirilmesi ve onarımını sağlayan özel mutasyonlar sayesinde DNA zincirinde bulunan hatalı mutasyonların yarattığı hastalıkların ( kanser ) oluşmadığını bildirdi.


Büyük beyaz köpek balıklarının bazı DNA sekanslarının olumlu seçim ya da moleküler adaptasyon adı verilen genetik değişimler gösterdiği bildirildi. Söz konusu meydana gelen sekansların ortaya çıkardğı genler ise hasarlı DNA’ların birikmesini önlüyor ve genomun istikrarı sağladığı anlatılan bilgiler arasında.


Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu özelliğin hızlı iyileşme ve onarımın yanı sıra kanserin oluşumunu da önlediğini bildirdi. Araştırma sonuçları ise ABD’nin popüler Bilimler Akademesi yayını olan ” Proceedings of the National Academy of Sciences” da yayınlandı. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra Amerikalı okurlar tarafından oldukça ilgi gören bu makale, geniş bir çevre tarafından övgüyle karşılandı. Bunun üzerine araştırmacılar kendilerini daha fazla açıklama yapmak durumunda hissetmiş olmalı ki daha bir çok soru işaretlerine cevap olarak kısa bir süre içerisinde açıklama yapacaklarını belirttiler.

Bu yazı 4 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak