İnsan genlerini değiştirmeye onay çıktı

Paylaş
 

İngiliz bilim adamları , insan embriyosunun genlerini değiştirme hakkında gerekli izinleri aldı. Genler üzerinde değişiklik yapılabilmesi adına alınan bu izin doğrultusunda , daha derin araştırmalar yapılabilecek.

embriyo

İngiltere ‘de bulunan İnsan Üreme ve Embriuoloji kurumu , Francis Crick Enstitüsü’nden Dr. Kathy Niakan’ın başvurusunu kabul ederek , bir ilke imza attı. İlk defa insan embriyoları üzerinde genlerin değiştirilmesine onay verildi! Araştırmalar da kullanılan embriyolar hiçbir şekilde,ne olursa olsun bir bayan üzerinde kullanılmayacak.

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin bağışladıkları embriyolar olabilecek. Kullanılan embriyolar ise, araştırma yapıldıktan iki hafta içinde yok edilecek. Dr.Niakan , genlerin bebek gelişiminde kontrolü olduğunu saptamak için genlerin üzerinde değişiklik için lisansa gerek duyduğunu açıklamıştı. Araştırmalar döllenmeden sonra 7 gün içinde mercek altına alınan tüp bebek tedavisinde gelişimin takip edilmesi doğrultusunda faydalı bir amaç haline geliyor.

Bazı bilim adamları bu yaklaşımı doğru bulmayarak , bebekler de oluşabilecek beklenmedik sonuçlar doğurabileceği ve bebek yapma olasığının aksaması doğrultusunda çeşitli endişeler duymaktadırlar. Bu endişeler ilerleyen zamanlarda genlerde ki olumlu ve ya olumsuz takipler ile belirlenecek.

Geçmiş tarihte insan genlerinde yapılacak ilk oynama , Çin ‘de yapılmıştı. Çin’de ki bilim adamları , bir kan hastalığını ortadan kaldırmak amacıyla insan embriyoları üzerinde çalışma yaptıklarında başarıya uşamamıştı.  Bazı hastalıklar , DNA ‘dan çıkarılması yolu ile gelecek kuşakların daha sağlıklı olacakları konusunda gündeme taşınmıştı.

Bu yazı 275 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak