Halep’te Tahliyeler Tekrar Başladı

Paylaş
 

Halep bölgesinde insanların tahliyesi başlamış vaziyette.

Bilindiği üzere şu günlerde Suriye’de yaşanan savaşlar tekrar dünya gündemini meşgul etmekte. Esad güçleri tarafından uzun bir zamandır Halep’ten İdlib’e geçmek isteyen insanlar engelleniyordu hatta geçtiğimiz günlerde bir araca saldırı düzenleyen İran’a bağlı Şii milisleri tarafından araç içerisinde olan dört insan öldürülmüştü. Bu olayların ardından Türkiye ve Rusya’nın devreye girmesiyle beraber olaylar biraz yatışsada bu sabah ilk tahliyelerden itibaren İran güçleri tarafından konvoyların engellenmeye çalışılması devam etti.

SALDIRI İDDİASI

İddialara göre bölgede sabah saatlerinde yine ateş sesleri duyuldu ancak bunun taciz ile alakalı olduğu yani direk bir saldırı olmadığı yönünde haberler mevcut. Halep’ten tahliye olmak isteyen insanlar korku içerisinde İdlib’e varabilmek istiyor.

BAZI ARAÇLAR ULAŞTI

Elimize ulaşan bilgiye göre Halep’ten ayrılan bazı konvoylar insani koridor kapsamında Hatay iline oldukça yakın olan İdlib’e ulaştırıldılar. Suriyeli bir yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre Doğu Halep’ten ayrılan konvoyda 952 kişi yer almaktaydı ve bu kişiler herhangi bir problem olmaksızın varış yerine ulaştılar.

CİLVEGÖZÜ KAPISI ŞUAN DA KAPALI

Suriyelilerin Idlib bölgesine gelmesiyle beraber Türkiye sınırlarına tekrar yerleşip yerleşmeyecekleri ile ilgili merak sürürken Cilvegözü Kapısı, ikinci bir emre kadar tır çıkışlarına kapatılmış vaziyette.

Şuan da Kızılay ve İçişleri Bakanlığı tarafından Hatay civarlarında yardım kapsamında çeşitli çalışmaların olduğu biliniyor.

 

Bu yazı 2 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak