Fransız ve Alman Bakanlardan Önemli Açıklamalar

Paylaş
 

ABD ve Çin arasında uzun zamanlardır sürdürülen soğuk savaşın verdiği patlak sonrasında Avrupa Birliği ile ABD arasında şirketlere kesilen vergi cezalarına ilişkin Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire bir değerlendirmede bulundu. Yaptığı bir konuşma esnasında Ticaret savaşlarına değinen Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ticaret savaşlarının küresel büyüme için en büyük tehditlerden birisi olduğunu dile getirmeyi ihmal etmedi. Fransız Bakan söylediklerine ek olarak, ” Bir ticari anlaşmazlık söz konusu olduğunda AB ve ABD çok ağır bir bedel ödeyebilir” şeklinde bir notta düştü.


Dünyanın tüm ülkelerini etkileyecek ve tüm dünyanın gözlerini çevirdiği kritik ABD ile Çin arasındaki yeni ticaret görüşmeleri bugün itibariyle Washington merkezli olarak başlıyor. Böylesine kritik bir görüşme öncesi görüşmeyle alakalı olarak yaptığı konusmada Fransa Maliye Bakanı Brono Le Maire, hem Avrupa’nın hem de ABD’nin ticari anlaşmazlıklar konusunda anlaşmaya varamamaları durumunda her iki kesiminde çok ağır bedeller ödeyebileceğini belirtti.


Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ve Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier Berlin’de bir araya geldi. Almanya ve Fransa’nın ” Yeni Avrupa Sanayi Politikası” için ortak bir beyanname üzerindegörüş birliğine varıldığını bildirdiler. Görüşmenin bitmesinin ardından her iki Bakan da değerli açıklamalarda bulundu.
Berlin ve Paris’in, AB rekabet kurallarını baştan değiştirerek güncellemek için önerileri var. Avrupa’nın sahip olduğu güçlü, modern ve yenilikçi teknolojiler ile bulundukları kıtalara hizmet etmesini istediklerini belirttiler.
Altmaier, Fransa ile birlikte 1 milyar 700 milyon avroyu Avrupa’da elektrikli arabalara yönelik batarya hüclerinin üretilmesi için destek olarak vereceklerini söyledi. Bu konuya dair özel sektör konsorsiyumları da dahil olmak üzere ayrıntıların gelecek hafta içerisinde açıklanmasını beklediğini dile getirdi.

Bu yazı 3 kere okundu.
Etiketler:
dünya gündem
  • Site Yorum

Bir yorum bırak