Felçlilere yeni umut: Biyonik omurilik

Paylaş
 

Avustralyalı bilim adamları , her yıl 15 milyon kişiyi etkileyen ve 3’te birini kalıcı olarak sakat bırakan felç vakaları için umut verici bir gelişmeye imza attı. O Gelişmenin adı Biyonik Omurilik.

biyonik-omurilik

Melboume kentinde yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları , her yıl milyonlarca insanı derinden etkileyen felç vakaları için ataç boyutunda beyin aktivitelerini kaybeden ve düşünce gücü ile iskeleti hareket ettirmeye yarayan “biyonik omurilik “ geliştird.

Kan damarının içerisinden geçilerek beyne yerleştiriliyor elektrotlar. Bu elektrotlar kol ve bacağı hareket ettirmek amacıyla verilen komutları kayıt altına alıyor. İlk denemesi 2017 yılında olacak. Felç hastalarına umut niteliğinde müjdeleyici haber özelliği taşıyan yeni cihaz , 2017 yılında Royal Melboume Nature Biotechnology’de yayınlanan klinik öncesi çalışmalar , açık beyin ameliyatı olmadan cihazın motor korteksinden gelen sinyalleri yüksek kalitede hafızaya kaydettiğini gösterdi.

Beyin bölümünde ise , sinir dokusu ve dış tabakada yer alan motor konteksi , kontrol ve istemli hareketlerin yürütülmesi adına planlamaları gerçekleştiriyor. Royal Melbourne Hastanesi’nde görev yapan, çalışmanın sahibi Nörolog Dr. Thomas Oxley, bu cihazı bir “devrim” olarak nitelendiriyor. Dünyanın en küçük cihazı olduğunu belirten Oxley, bu cihaz sayesinde beyin ameliyatlarının riskinin ortadan kalktığına ve işlemin ise 1 günde sonuçlanacağını belirtti.

Bu yazı 297 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak