Çin Everest Dağını Kapattı

Paylaş
 

Dünya’nın en büyük zirvesi olarak bilinen Everst Dağı’nın bir bölümü çöp nedeniyle turist ziyaretine kapatıldı. Tiberk Özerk Bölgesinde bulunan kısım, yapılan açıklama doğrultusunda ekolojik koruma nedeniyle turist ziyaretlerine daimi olarak kapatıldı.

Çin’de yer alan ve dünyanın en büyük zirvesi olarak bilinen Everest’in Tiberk bölgesinde yer alan kısım çöp yoğunluğu nedeniyle turistlere kapatıldı. South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, geçtiğimiz ayın sonunda alınan ve sonrasında kamuoyuna duyurulan karar neticesinde 5 bin 200 metreden yüksek alanlar, ekolojik koruma nedeniyle turist ziyaretine kapatıldı.

Karar sonrasında, geçtiğimiz yıl 5.200 metreden yüksek olan bölgelerde 8,4 ton ve daha aşağı bölgelerde ise 335 ton çöpün temizlenmesi hedefleniyor. Karara göre 5 bin 200 metre ve daha aşağı kısımlara tırmanacak olan kişilerden çöpleri geri getirmesi istenecek.

Everest Dağına Yoğun Talep

Dağcılar, tırmanma izni olması doğrultusunda, 5 bin 200 metrede yükseğe tırmanabilecek. Dağın tibet kısmına tırmanacak olan kişilerin sayısı bu sene 300 kişi ile sınırlandırıldı. Alınan verilere göre geçtiğimiz sekiz 8 sene, 40 ülkeden 20 binden fazla kişi Everest dağına tırmandı.

Everest dağı dünyanın zirvesi olarak bilinmektedir. Bu bölge, Çin ile Nepal arasında yer alıyor. Çin’de dağa tırmanışlar Tiberk Özerk bölgesinden yapılmaktadır. Alınan kararlar sonrasında turistlerin ne tepki göstereceği ise büyük merak konusu.

Bu yazı 1 kere okundu.
Etiketler:
dağ tiberk
  • Site Yorum

Bir yorum bırak