AB İle Türkiye İlişkisinde Son Durum

Paylaş
 

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında son zamanlarda sert rüzgarlar esiyor. Peki Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde son durum, son açıklamalar ne?

Bilindiği üzere Türkiye, konumu itibariyle Avrupa için önem arz eden bir ülke. Özellikle şuan da Türkiye sınırında milyonlarca mülteci yer almakta ve Türkiye bu mültecileri beslemekte. Mültecilerin ciddi bir kısmı Avrupa’ya kaçmak için girişimlerde bulunmakta ve bu durum Avrupa Birliği’ni bir hayli endişelendirmekte. Bu yüzden Avrupa Birliği, Türkiye ile bir anlaşma yapıp kendisini garanti altına aldı ancak Türkiye’ye karşı anlaşma gereği sorumluluklarının tam olarak yerine getirilmediği iddia edilince ve bu yönde açıklama yapılınca Avrupa Birliği tarafında farklı fikirlerin oluşması söz konusu oldu.

AB İLİŞKİLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

Türkiye cephesinden gelen bu konu ile ilgili son açıklamada AB ilişkilerinin, Avrupa Birliği’nin geleceği için Türkiye ile sürdürülmesi gerektiğinin önemi vurgulanmıştı. Avrupa Birliği’nden geçtiğimiz günlerde Avusturya’nın Türkiye ile irtibatın dondurulması hususunda önerisi vardı ve bu öneriye Almanya tarafından sert bir biçimde karşı çıkıldı. Almanya, Avusturya tarafından gelen bu öneriyi basiretsizlik olarak değerlendirerek ilişkilerin devamının gerekliliğini ifade etti.

SAĞ KESİM TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYOR

Avrupa Birliği’ne giriş hususunda en büyük engel Avrupa’da yaşayan muhafazakar kesimin Türkiye’yi istememesi. Çünkü Türkiye Müslüman vatandaşların çoğunlukta olduğu bir ülke olduğundan, gerekse Türklerin yurdu olduğundan Avrupa’nın muhafazakar kesimi Türkiye’nin Avrupa’ya girmesine karşı çıkıyor. Ancak şuan da bilinen bir gerçek var ki; Türkiye konumu itibariyle Avrupa’yı riske sokabilecek bir güce sahip ve AB, Türkiye ile ipleri tamamen koparmak istemiyor.

 

Bu yazı 3 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak