Terhis (Şafak) Tarihi Hesaplama

Şafak nedir?

Şafak kelimesi lügat anlamı olarak güneş doğmadan çok geçmeden önce beliren aydınlık manasına gelir. Fakat bu terim halk aralarında mecburi askerliğin bitiş (terhis) evveliyatına kaç gün kaldığını anlatmak için kullanılır.

Sülüs zamanı nedir?

Resmi olarak askerlik başlangıç zamanı yada askeriyeye katılım zamanı manasında kullanılır. Askerlik kararınızı aldırdıktan sonrasında verilen belgede bu tarih belirtilmektedir.

Şafak, terhis geçmişine bakılırsa mi hesaplanıyor?

Terhis zamanı resmi olarak askerliğin bitiş tarihini işaret etmektedir. Fakat şafak ise terhis tarihinden kullanılmayan izinler vs. çıkarılarak askerlik hizmetini fiili olarak bitirmenin mümkün olduğu tarihe kalan gün sayısını ifade etmektedir.

Şafak nasıl hesaplanır?

Terhis tarihindem kullanılmayan izinler vs. çıkarılır ve var ise alınmış cezalar ilave edilerek hesaplanmaktadır.

Kaç çeşit askerlik hizmeti vardır?

Kısa Dönem (6 ay), Uzun Dönem Er/Erbaş (12 ay), Yedek Subay (12 ay), Dövizli ve Bedelli olmak suretiyle yürürlükte toplam 5 çeşit askerlik hizmeti vardır.

Terhis zamanı nasıl hesaplanır?

Askerlik sürenizin, askerlik başlangıç (sülüs) geçmişine eklenmesi ile bulunur. Mesela kısa dönem (6 ay) hizmet meydana getirecek bir askerin sülüs zamanı 30 Kasım 2017 ise terhis zamanı 30 Mayıs 2018 olacaktır. Askerlik kararınızı aldırdıktan sonrasında verilen belgede bu tarih belirtilmektedir.